Konyhabútor

Ma már ha konyháról beszélünk, nem csak a főzőhelység jut eszünkbe, hanem egy hely, ahol a család együtt van, a gyerekek mindig anya körül, a baráti összejövetelknél mindig van aki a konyhában segít.
A konyhát már nem csak a lakás lelkeként, hanem teljes értékű élettérként, a nappalival sokszor egybe kötve a kikapcsolódási lehetőséget, az otthon töltött nyugalmas élményt nyújtja a családnak.
A legfontosabb, hogy olyan konyhabútort tervezzümk, ami nem a kor desingjének megfelelő, hanem az évek során is örömmel töltsön el.
Emellett az egyedi konyhabútor lehetővé teszi, hogy az egyedileg tervezett

Az egyedileg tervezett, méretre gyártott konyhabútor 100 % – ban az Ön igényei, elképzelései alapján lett megtervezve, azokkal a funkciókkal rendelkezik, amelyeket Ön megálmodott, elképzelt. Így teljes mértékben igazodik az otthona specifikumához, legyen az régi vagy új, kicsi vagy nagy konyha, az egyedi tervezésnek köszönhetően a helykihasználtság a lehető legjobb lesz.

Konyhabútor optimális elrendezés

Előkészítés

Az előkészítéshez megfelelően mé­retezett munkafelület és tárolóhely szükséges. A tárolóhely a munkafe­lület fölött és alatt, fiókokban he­lyezkedik el.

Főzőhely

A főzőhely a tűzhely, amely kapcso­lódik az előkészítési munkafelület­hez, és még jobb, ha tálaló munka­felület is kapcsolódik hozzá.

Tisztítóhely

A tisztítóhely a munkatér második része, amely magában foglalja az egy- vagy kétmedencés mosogatót, természetesen meleg vízzel ellátva. A három munkafázis a helyesen tervezett konyhában elkülönítve vé­gezhető aszerint, ahogy a folyamat ezt megkívánja.

A konyha alaprajzi elrendezése többféle lehet:

  • Egysoros
    Az egysoros konyhában a bútorelemek és a háztartási gépek az egyik oldalon sorban követik egymást.
    Egy ilyen konyha, ahol a mosogató, a mosogatógép és a tűzhely mellett még munkavégzésre is marad szabad felület, legalább 3 m hosszúnak kell lennie.
    A berendezés egyhangúsága különböző magasságú elemek, eltérő színek, polcok közbeiktatásával törhető meg.
    Az egysoros konyha csak olyan kis lakásokban, garzonokban vagy nyaralókban ajánlott, ahol csak egy falfelület áll rendelkezésre a bútorok elhelyezésére. Az ilyen konyhaelrendezésnek egyetlen előnye, hogy minden vezeték egy oldalra kerül és a konyhának csak az egyik oldalát szükséges csempézni.

  •  Kétsoros (párhuzamos)
    Kétsoros elrendezésű  konyhánál ,két egymással szemben levő oldala bútorozott. Ez ott optimális, ahol a konyha keskenyebb végeinek beépítése valamilyen oknál fogva (spejz, átjáró) nem lehetséges Ez a forma az elemek elrendezésének nagyobb variációs lehetősége mellett jobb térkihasználást biztosít, mint az egysoros.
    A munkaszervezésben lehetővé teszi az optimális munkaháromszög alkalmazását, ami jelentősen lerövidíti a munkavégzés közben megtett utak hosszát. Így a konyha használata kényelmesebbé válik. A tisztítási és főzési fázis elkülöníthető, ha egy oldalra kerül a mosogató és a tűzhely, és a másik oldalon kap helyet a munkafelület és tároló helyek.
  • Sarok (L alakú)
    Az L alakú elrendezés akkor alkalmazható, ha a helyiségben két egymásra merőlegesen elhelyezkedő falfelület építhető be konyhabútorral. Az ilyen konyha minimális helyigénye 240×280 cm. Ahhoz, hogy sarok jól kihasználható, esetleg étkezőrész is beépíthető legyen legalább 240×365 cm-es konyhahelység szükséges.
    Az L alakú konyha funkcionálisan éppen olyan jó, mint a kétsoros elrendezés. Az L alakban elrendezésnél kiszélesedik a rendelkezésre álló munkatér, ami a munkaháromszög elvének megvalósulást segíti. Kényelmes munkaterületet ad a tipikus megoldás, amikor az “L” alak egyik végébe a hűtő, másik végébe a tűzhely, középre, pedig a mosogató kerül.
  • Patkó (U alakú)
    Az U alakú, három oldalról beépített konyhában a párhuzamos szárak, és a sarkok jó helykihasználást, többféle látványos elrendezést tesznek lehetővé.
    Az ilyen konyha kialakításához viszonylag tágas helyre van szükség. Megfelelő, ha az U-alja minimálisan 240 cm széles, a szárak legalább 250-300 cm hosszúak, de a sarkok jó kihasználása 420 cm-t igényel. A helyiség adottságaitól függően a szárak lehetnek egyenlő vagy aszimmetrikus hosszúságúak.
    Az U-alakú elrendezésnél körben elhelyezve, minden kéznél van a fontos konyhai funkciók (a tárolás – előkészítés – főzés – mosogatás) ellátásához. A sarokszekrényekkel sok hely nyerhető a tároláshoz. A változatos sarokmegoldások élesebb vagy lágyabb formát kölcsönöznek a bútoroknak.
  • G alakú
    Az ilyen elrendezésű konyhában gyakorlatilag az ajtót kivéve minden oldalon bútorelemek állnak. Nagyméretű, reggeliző résszel vagy étkezővel bővített lakókonyha praktikus kialakítási formája. Megfelelő funkcionálásához minimális térigénye 300-350×350-400 cm.
    Jól alkalmazható azokban a lakásokban, ahol a konyha egy légtérben található az étkezővel és a nappali helyiséggel. Gyakran a G szára, avagy a térbe nyúlva kialakított, mindkét oldalról használható félsziget képezi a különböző funkciók választóvonalát. A fantázia, no meg a gyártók által kínált választék határozza meg, hogy ennek a térelválasztó pultnak étkező, előkészítő, főző vagy éppen mosogató funkciója van.
  • Szigetkonyha
    Belsőépítészetileg remek megoldást kínál a tér jó optikai és funkcionális kihasználására a konyhasziget.
    A fallal nem határolt, elkülönült munkaterületet alkotó konyhaszigettel a konyha tágasabbnak tűnik. Lehet térelválasztó szerepe, de plusz munkafelületet vagy tárolási lehetőséget is adhat. A félszigethez hasonlóan elhelyezhető itt mosogató, főzősziget, de használható étkezőpultként vagy előkészítő felületként is.
    A “nyitott” lakások félsziget és sziget alakzatai lehetővé teszik a konyhát használó személy számára a munkavégzés közbeni kommunikációt, a részvételt a családi életben.

A legmegfelelőbb forma megtalálásához sokszor már eleve adottak a körülmények. Kisebb térben kevesebb a variációs lehetőség, de megfelelő kialakítással és a háromszög konyha elrendezés figyelembe vételével praktikus és a hétköznapi munkát segítő remekművek születnek kis és nagy térben egyaránt.

Néhány fontos észrevétel

A tűzhely és a mosogató nincsenek a közvetlen közelében. A közeli víz és tűz rossz ötlet. Munkafelületnek kell lennie közöttük, lehetőleg körülbelül 60 cm-rel.

A tűzhely mindkét oldalán célszerű legalább 40 cm munkaterületet megtervezni.

A tűzhely ne legyen az ablak közelében.

A mosogatógépet a mosogató közelében lehet a legjobban elhelyezni. Könnyebb lesz elhelyezni és megtisztítani az edényeket, és a cseppek egy helyen lesznek.

Ha az egyik szekrény a fal mellett van, akkor jobb, ha egy kis panelt készítünk az ajtó oldalán. Ekkor az ajtó teljesen kinyílhat, ami akkor fontos, ha fiókok vannak bent.

A szemmagasságban elhelyezett sütő nemcsak kényelmes. Ez az elrendezés biztonságosabb a gyermekek számára.

A tűzhely fal melletti elhelyezése nem a legjobb választás. Először is, a falat mindig összekenyjük és zsírral fröcsköljük, másrészt egy további munkafelület elvész.

  1. A tűzhelyet, a mosogatógépet vagy a sütőt nem szabad a sarokba tenni
  2. A tűzhely vagy főzőlap melletti szekrényben készíthet dobozt a konyhai eszközökhöz. Ez nagyon kényelmes.